www.blocket.se/alvsborg/Sea_Doo_GTX_185h...er_72857627.htm?ma=1
Mycket fin Sea Doo GTX 185hk 4-tech rotax med endast 56,5 timmar på mätaren, årsmodell 2003. Den stora servicen, där kompressorplattor byts, är gjord för ca 20 timmar sedan. Hela skotern är i mycket fint skick, motor och impeller går utan problem. Den har gått ovanligt få timmar, bara 56,5. Service där motorolja och oljefilter byttes gjordes i maj förra året, ca 5 körtimmar sedan. Endast Sea Doos egen olja samt filter har använts vid service.
Nybesiktad trailer som får köras i 80km/h följer med i köpet. Denna fick nytt elsystem och hjullager av verkstad för två år sedan. Efter det har den bara använts vid vår och höst (iläggning och upptagning). Den har aldrig rullat långa sträckor.
Detta är en perfekt vattenskoter för både lek (buskörning, vattenskidor, ring, m.m.) och touring (torrskodd körning). I den digitala displayen visas information som vattentemperatur, motortemperatur, motorvarvtal (rpm), hatighet (kn) och körriktning. Skotern har legat torrt mellan körningarna och bara gått i sötvatten senaste två åren. Åren innan dess gick den i saltvatten och spolades av och igenom efter varje körtillfälle, som då också var väldigt få.
- Stora servicen där kompressorplattor byts är gjord för ca 20h sedan.
- Senaste service gjord i Maj 2016, ca 5h sedan.
- Går mycket bra i motor och impeller.
- Wakeboard-fäste installerat, hållare följer med.
- Dragstång för vattenskidor, ring eller liknande installerat.
- Kapell köpt förra året ingår.
- Vattenskoter-ankare följer med.
- Nya tändstift, olja, och BRPs egen fettspray följer med.
- Learning-key samt vanliga nyckeln finns.
- 80-trailer ingår.
För vidare mer ingående teknisk information om Sea Doo GTX 185hk, se följande länk:
www.boattest.com/review/sea-doo/471_gtx-...limited-supercharged
Tveka inte att höra av dig på valfritt sätt om du har några frågor eller dylikt.